5 i 6 lipca 2012r. Związek Gmin Regionu Płockiego, we współpracy z Centrum Edukacji Grupa Orlen, zorganizował kolejne seminarium z cyklu dobrych praktyk. Spotkanie zostało poświęcone problematyce ładu przestrzennego na przykładzie Gmin-członków Związku.

Seminarium odbyło się w ramach projektu „Modernizacja zarządzania oraz szkolenia podnoszące poziom kompetencji urzędów gmin zrzeszonych w ZGRP”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pierwszego dnia seminarium Ireneusz Kamiński, autor Lokalnych Strategii Rozwoju, Prezes Zarządu MCRL CIFAL w Płocku, przybliżył uczestnikom definicję ładu przestrzennego oraz określające go akty prawne. Omówił zasady jakimi należy się kierować kształtując ład przestrzenny w gminach, dając za przykład rozwiązania skandynawskie.

Piotr Kwiatkowski, Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej i Gospodarki Gruntami z Urzędu Miasta i Gminy w Gąbinie, opisał system aktów planowania przestrzennego, funkcje dokumentacji planistycznej w gminie, a także studium i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jak i skutki jego uchwalenia, powołując się na przykłady z własnej gminy.

Sławomir Pietera z Urzędu Gminy w Bielsku zaprezentował inwestycje jakie realizowała Gmina Bielsk, a które miały wpływ na kształtowanie przestrzeni.

Gościem specjalnym był znany płocki architekt, Dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta Płocka, Leszek Narkowicz, który podzielił się swoimi doświadczeniami z pracy w Ratuszu.

Drugiego dnia seminarium Ireneusz Kamiński kontynuował swoje wystąpienie, tym razem debatując na temat koncepcji Zagospodarowania Przestrzennego Kraju do roku 2030. Wójt Gminy Łąck, Zbigniew Białecki opisał swoje starania nad zwiększeniem bezpieczeństwa na drogach swojej gminy oraz na temat budowy dróg i ścieżek dla rowerzystów. Ostatnim zaproszonym był Michał Dzierżawski z Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, który przedstawił zagospodarowanie przestrzenne terenu parku.

Cykl seminariów realizowanych w ramach projektu „Modernizacja zarządzania oraz szkolenia podnoszące poziom kompetencji urzędów gmin zrzeszonych w ZGRP” ma na celu wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, a także porównywanie jakości wybranych usług publicznych urzędów gmin zrzeszonych w Związku Gmin Regionu Płockiego, co w konsekwencji prowadzi do wzmocnienia potencjału administracji samorządowej.