Program „Aktywnej edukacji na rzecz selektywnej zbiórki odpadów”
Wprowadzenie
Odpady wprowadzane do środowiska mogą powodować poważne zagrożenia ekologiczne. Dotyczy to szczególnie tych odpadów, które lokowane są w środowisku bez przetwarzania. Zagrożenia te dotyczą zdrowia ludzi oraz poszczególnych elementów środowiska - wód, powietrza i gleby. Prawidłowe wykorzystanie i zagospodarowanie odpadów, których powstania nie udało się uniknąć, pozwala stworzyć nowe miejsca pracy oraz ograniczać zużycie surowców naturalnych. Taka filozofia przyświeca polskiej polityce ekologicznej. Jak wskazuje doświadczenie, rzeczywistość często odbiega od założeń programowych.
Jednym z ważnych obowiązków wynikającym z wprowadzonych ustaw dotyczących gospodarki odpadami jest szeroko rozumiana edukacja ekologiczna i polityka informacyjna, której prowadzenie winny włączyć się samorządy, administracja rządowa, organizacje odzysku, media, organizacje pozarządowe, szkolnictwo.
Odpowiednia polityka informacyjna oraz edukacja ekologiczna stanowią istotne czynniki wpływające na efektywność systemu gospodarki odpadami.
Ideą proponowanego “Programu aktywnej edukacji na rzecz selektywnej zbiórki odpadów” na terenie działania Związku Gmin Regionu Płockiego jest zaangażowanie do wspólnego działania na rzecz środowiska lokalnego jak najszerszej grupy odbiorców, przedstawienie im skali problemu powstających odpadów opakowaniowych i możliwości ograniczenia ich masy poprzez selektywną zbiórkę.
Selektywna zbiórka i prowadzenie segregacji u źródła na etapie gospodarstwa domowego to jedyna droga prowadząca do ograniczenia zagrożeń płynących z gromadzenia odpadów (zanieczyszczenie wód, powietrza, gleby).
Korzyścią dla tego typu działania jest również to, że wiele elementów powstających odpadów można wykorzystać gospodarczo. Szkło, makulatura, złom żelazny i kolorowy szczególnie aluminium, miedź, cynk, ołów i cały szereg innych materiałów, w sprzyjających warunkach przestają być odpadem stając się jednocześnie surowcem produkcyjnym.
Celem programu jest
pogłębienie i usystematyzowanie wiedzy odbiorców programu na temat prawnych aspektów i uwarunkowań gospodarki odpadami opakowaniowymi w UE, Polsce i w regionie płockim oraz sposobów postępowania z nimi;
kształtowanie codziennych zachowań odbiorców programu w gospodarstwie domowym, szkole, zakładzie pracy itp.;
kształtowanie u odbiorców programu odpowiedzialności za stan najbliższego środowiska;
wyrabianie świadomości ekologicznej i ekologicznego myślenia;
ugruntowanie przekonania o konieczności segregacji odpadów oraz odzyskiwania surowców wtórnych;
ochrona środowiska naturalnego poprzez wyeliminowanie niekontrolowanego wprowadzania odpadów komunalnych do środowiska;
stworzenie lokalnej sieci edukatorów w zakresie racjonalnego gospodarowania odpadami komunalnymi;
działania na rzecz podtrzymywania pozytywnych praktyk, takich jak: stosowanie butelek zwrotnych, sprzedaż towarów nie opakowanych, ograniczenie ilości opakowań, itp.
Uczestnicy programu
Bezpośrednimi uczestnikami programu są całe społeczności przedszkolne i szkolne.
INFORMACJA PRASOWA Już dzisiaj złóż wstępnie wypełniony PIT za 2017 r. Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) to propozycja rozliczenia PIT-37 lub PIT-38 za rok 2017, […]
INFORMACJA PRASOWA Szybki PIT w Galerii Wisła! Szybki PIT to kampania informacyjna Ministerstwa Finansów, która wspiera podatników w rozliczeniu rocznej deklaracji PIT. Osoby składające PIT mogą liczyć m.in. na […]
Zgodnie z przyjętym przez Zarząd Związku Gmin Regionu Płockiego – Regulaminem Organizacyjnym Biura – od 1 GRUDNIA 2013 roku nastąpi zmiana godzin pracy: Poniedziałki – Biuro czynne w godzinach 9:00 […]
13 lipca 2013r. w gminie Nowy Duninów, odbędą się Regaty Żeglarskie, które organizowane są od osiemnastu lat. Regaty znane są doskonale na całym Mazowszu i w sąsiednich regionach. Przyjeżdżają tego […]
Uprzejmie informujemy, że w dniu 2 maja 2013r. Biuro Związku Gmin Regionu Płockiego będzie nieczynne. Deklaracje będą przyjmowane w poniedziałek, 6 maja 2013r. w godzinach pracy Biura między 800 a […]
W dniach 4-5 października br., w Płocku, odbyło się seminarium służące wymianie dobrych praktyk w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi. Spotkanie zostało zorganizowane przez Centrum Edukacji Grupa Orlen w Płocku […]
Niebezpieczne odpady z nielegalnego składowiska chemikaliów z Gostynina, które były przyczyną skażenia w tej miejscowości, mają trafić do Gdańska. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odmówił ich przyjęcia.
Wspólny cel, jakim jest walka m.in. z importem śmieci, powinien łączyć, a nie dzielić mieszkańców. Tymczasem nierealne propozycje rozwiązań prawnych generują przede wszystkim negatywne reakcje – mówili marszałkowie podczas Konwentu w Płocku.
Choć wydawało się, że po ostatnich pożarach składowisk odpadów i medialnym nagłośnieniu problemu urzędnicy będą ostrożniej podchodzić do wydawania zezwoleń na działalność związane z odpadami, życie pokazuje, że niewiele się zmieniło.
Twierdzenie, że rozwiązanie problemu z selektywną zbiórką odpadów leży po stronie samorządów, bez podjęcia prac zmieniających zasady odpowiedzialności producentów za gospodarkę odpadami, to przejaw lenistwa ustawodawcy – mówią w poznańskim związku GOAP.
Mieszkańcy miast nie płacą rachunków za śmieci i prześcigają się w pomysłach, jak obejść ten obowiązek. Zaległości w tych opłatach sięgają nawet kilkunastu milionów złotych.
W Dzienniku Ustaw z datą 21 sierpnia ukazała się druga części tzw. pakietu odpadowego, czyli Ustawa o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Oznacza to, że wprowadzone nowelą zmiany w większości zaczną obowiązywać od 4 września. Pełną treść ustawy zamieszczamy w dziale multimedia.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska rozpoczął przeprowadzanie niezapowiedzianych kontroli na składowiskach odpadów. Odbywają się one na podstawie uprawnień, jakie dała wojewódzkim inspektorom znowelizowana ustawa o inspekcji ochrony środowiska.
6 sierpnia 2018 roku spółki SUEZ Zielona Energia i Veolia Energia Poznań podpisały wieloletnią umowę (24 lata) na sprzedaż ciepła z Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK).
Wprowadzenie nawet najbardziej drastycznych opłat za niesegregowanie odpadów nie sprawi, że będziemy segregować lepiej i więcej. Fachowcy są zgodni – nie zmieni to absolutnie niczego.